Czym jest pożyczka prywatna?

Czym jest pożyczka prywatna?

Pożyczka prywatna to dla wielu osób ostatnia deska ratunku w kryzysowej sytuacji – narzędzie, które pozwala uzyskać dodatkowe środki finansowe na dowolny cel. Planujesz remont mieszkania, ale nie masz zdolności kredytowej, która pozwoliłaby Ci zaciągnąć zobowiązanie w banku? A może przed Tobą wyjazd zagraniczny i potrzebujesz dodatkowej gotówki? Pożyczka prywatna może rozwiązać wiele problemów i sfinansować różne cele konsumpcyjne. W odróżnieniu od zobowiązań udzielanych przez banki czy instytucje z sektora pozabankowego pożyczka prywatna to narzędzie, którego stronami są osoby fizyczne.

Prywatny pożyczkodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek, a środki pochodzą z jego prywatnych zasobów. Strony transakcji umawiają się ze sobą na udzielenie określonych środków pieniężnych na określony czas, ustalają również warunki spłaty zobowiązania. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego pożyczka nie musi być odpłatna, jednak z reguły jest udzielana za wynagrodzeniem. W dobie powszechnego dostępu do internetu bardzo popularne stały się portale społecznościowe, które pośredniczą w udzielaniu pożyczek prywatnych. Serwisy tego typu łączą osoby posiadające kapitał z konsumentami, którzy potrzebują zastrzyku gotówki. Pożyczki prywatne mogą też być udzielane między znajomymi lub członkami rodziny.

 

Kto może wziąć pożyczkę prywatną?

Pożyczka prywatna to narzędzie finansowe, z którego może skorzystać każdy konsument, niezależnie od tego, czy posiada zdolność kredytową, ile zarabia i czy w przeszłości miał problemy ze spłatą zobowiązań. W odróżnieniu od kredytów i pożyczek bankowych oraz rozwiązań oferowanych przez parabanki, formalności przy pożyczkach prywatnych są ograniczone do minimum, a weryfikacja klienta przebiega w szybki sposób. Z pożyczki prywatnej może zatem skorzystać praktycznie każdy – osoby zatrudnione na umowę o pracę, kontrakt cywilnoprawny (umowa zlecenie czy o dzieło), prowadzący działalność gospodarczą, utrzymujący się z emerytury lub renty, a nawet bezrobotny.

Żeby otrzymać dodatkowe środki finansowe należy jedynie wykazać pełną zdolność do czynności prawnych – jest ona niezbędna do tego, żeby złożyć ważne oświadczenie woli, czyli uzyskać pożyczkę. Pożyczkobiorca powinien także mieć polskie obywatelstwo, mieć ukończone 18 lat oraz podać numer telefonu i numer rachunku bankowego, na który zostaną przelane środki.

Pożyczka prywatna to rozwiązanie, z którego korzystają osoby z niską zdolnością kredytową, które nie mają szans na otrzymanie kredytu z banku. Jest też skierowane do osób, które zalegają ze spłatą innych pożyczek lub kredytów, widnieją w rejestrach dłużników lub mają negatywny scoring w BIK (Biuro Informacji Kredytowe). Z pożyczki prywatnej mają też szansę skorzystać klienci, wobec których było w przeszłości prowadzone postępowanie egzekucyjne przez komornika. Pożyczka prywatna dla zadłużonych to narzędzie finansowe, które pozwala na spłacenie posiadanych zobowiązań i odciążenie domowego budżetu. Wiele ofert nie wymaga weryfikacji w BIK.

 

Pożyczka prywatna – formalności i warunki

 

Pożyczka prywatna jest regulowana przez przepisy Kodeksu cywilnego, na mocy których do jej zawarcia wystarczą zgodne oświadczenia woli obu stron – pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy. Strony umawiają się, że pożyczkodawca (osoba fizyczna) udzieli pożyczkobiorcy określonej sumy pieniędzy. Pożyczka może być udzielona na określony czas – za wynagrodzeniem (odsetki) lub bez. W przypadku pożyczek, które opiewają na kwoty wyższe niż 1000 złotych, wymagane jest udokumentowanie zawarcia umowy. W takiej sytuacji najlepiej spisać umowę pożyczki. Pożyczki prywatne są dość ryzykownym produktem finansowym – z uwagi na to, że pożyczkodawcą jest osoba fizyczna, która nie jest kontrolowana przez żadne instytucje finansowe, trzeba zachować szczególną ostrożność przy zawieraniu umowy. Najlepiej zachować formę pisemną niezależnie od wartości pożyczki, nawet jeśli kwota nie przekracza 1000 zł.

Co powinna zawierać umowa pożyczki prywatnej? Żeby dokument dobrze zabezpieczał interesy stron, powinny się w nim znaleźć informacje o pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy, a także zasady, na jakich zobowiązanie zostało udzielone. W umowie powinny być uwzględnione:

  • numery PESEL,
  • adresy,
  • seria i numer dowodu osobistego,
  • data zawarcia umowy,
  • kwota pożyczki,
  • wysokość odsetek,
  • okres kredytowania,
  • formę zabezpieczenia,
  • zasady spłaty zobowiązania (jednorazowo czy w ratach),
  • forma spłaty pożyczki (gotówką czy przelewem),
  • informacje o możliwości przedłużenia spłaty pożyczki,
  • konsekwencje uchylania się od spłaty zobowiązania.

 

Na co uważać biorąc prywatną pożyczkę?

 

Jak wspomnieliśmy, pożyczki prywatne są bardzo ryzykownym produktem finansowym, dlatego przed podpisaniem umowy należy drobiazgowo przeanalizować dokument oraz parametry zobowiązania. Często zdarza się, że pożyczkodawca wymaga dodatkowego zabezpieczenia pożyczki, np. wysokiej opłaty przygotowawczej, a następnie znika zaraz po jej uiszczeniu przez pożyczkobiorcę. Tego typu czyny mogą być próbą wyłudzenia pieniędzy, dlatego zanim zdecydujemy się na taką ofertę, trzeba ją dobrze sprawdzić.

Często zdarza się również, że pożyczkodawca wymaga weksla jako zabezpieczenia pożyczki. Dokument stanowi potwierdzenie, że obie strony umowy zgadzają się na ustalone warunki i są w stanie ich dotrzymać. Zanim podpiszemy weksel, sprawdźmy, czy jest on prawidłowo zredagowany i nie zawiera żadnych podejrzanych zapisów, które mogą wzbudzić nasze wątpliwości. Przede wszystkim upewnijmy się, czy na dokumencie jest wpisana kwota pożyczki. Prawidłowo sporządzony weksel zawiera:

  • datę i miejsce wystawienia,
  • dane trasata (osoby, która jest zobowiązana do zapłaty),
  • dane osoby, na rzecz której zapłata ma być dokonana,
  • polecenie zapłacenia określonej kwoty,
  • oznaczenie terminu i miejsca płatności,
  • podpis wystawcy.

Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie pożyczki prywatnej, powinniśmy sprawdzić ostateczny koszt zobowiązania. Jego składnikiem jest nie tylko oprocentowanie, ale również inne opłaty – wstępna, prowizja lub inne ustalone wcześniej koszty. Powinniśmy też zwrócić uwagę na nietypowe formy zabezpieczeń – np. w postaci ruchomości lub nieruchomości. Zastawienie mieszkania w zamian za pożyczkę prywatną może być bardzo ryzykownym posunięciem, zwłaszcza jeśli mamy problemy finansowe. Warto zatem dobrze się zastanowić, zanim zaciągniemy zobowiązanie.

Prywatne pożyczki online – to możliwe?

Kto może wziąć pożyczkę prywatną?

Pożyczki prywatne udzielane między członkami rodziny lub znajomymi to rozwiązanie, które może pomóc w chwilowych problemach finansowych. Od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się także produkty dostępne przez internet – bez wychodzenia z domu. Pożyczek udziela wiele firm z sektora pozabankowego, które stosują wobec klientów łagodniejsze wymogi niż banki, w związku z czym więcej osób ma szansę na otrzymanie dodatkowych środków. Pożyczka prywatna online pozwala również uzyskać dostęp do osób dysponujących dużym kapitałem, które są gotowe udzielić zobowiązania.

Jak skorzystać z oferty? Obecnie w internecie można znaleźć wiele serwisów pośredniczących w transakcjach pomiędzy osobami prywatnymi. Korzystając z ich usług można znaleźć propozycje pożyczek bez weryfikacji baz dłużników, Biura Informacji Kredytowej oraz innych rejestrów gromadzących dane o kredytobiorcach. Prywatna pożyczka online pozwala uzyskać pieniądze w szybki sposób i bez zbędnych formalności – wystarczy komputer z dostępem do internetu. Serwisy internetowe często starają się weryfikować pożyczkodawców, np. pozwalając pożyczkobiorcom na wystawianie ocen po przeprowadzonej transakcji. Tak czy inaczej, pożyczki prywatne online wiążą się z dużym ryzykiem, dlatego przed zaciągnięciem zobowiązania należy wziąć pod uwagę wszystkie argumenty.

Jakie firmy pozabankowe udzielają prywatnej pożyczki?

 

Dodatkowe środki można otrzymać od wielu firm pozabankowych, które oferują korzystne warunki, długi okres kredytowania oraz wygodny sposób spłaty. Serwis WygodnePożyczki.pl umożliwia dodawanie prywatnych ofert przez inwestorów dysponujących kapitałem. Podobne rozwiązanie oferuje Concash, czyli portal umożliwiający bezpośredni kontakt pożyczkodawców oraz pożyczkobiorców. Obie strony mogą swobodnie negocjować warunki umowy. To rozwiązanie dla osób, które potrzebują pożyczek bez weryfikowania baz BIK czy rejestrów dłużników.

Prywatne pożyczki od zaraz – jak szukać ofert?

 

Masz dużo wydatków i interesuje Cię pożyczka prywatna od zaraz, która pozwoli Ci spłacić inne zobowiązania lub sfinansować różne potrzeby konsumpcyjne? Sprawdź portale pośredniczące w tego typu transakcjach lub poszukaj oferty firmy pozabankowej. Pamiętaj, żeby uważać na propozycje uwzględniające opłaty wstępne lub przygotowawcze – istnieje duże ryzyko, że taka oferta będzie próbą wyłudzenia. Postaraj się również zweryfikować osobę lub podmiot udzielający zobowiązania. Warto przede wszystkim zapoznać się z opiniami w internecie.

 

Czy prywatne pożyczki są bezpieczne?

 

Pożyczki prywatne wydają się ostatnią deską ratunku dla osób zadłużonych, które mają na swoim koncie wiele zobowiązań i przestają radzić sobie z ich spłatą. Niestety klienci, którzy liczą na uczciwe warunki i niski koszt zobowiązania często są rozczarowani. Pożyczki prywatne to bardziej dostępna, ale droższa alternatywa dla kredytów bankowych. Wysoki koszt zobowiązania często sprawia, że oferta jest kompletnie nieopłacalna. Sytuacja może stać się bardziej dramatyczna, jeśli zabezpieczenie pożyczki stanowi nieruchomość klienta – jeśli przestanie on spłacać zobowiązanie, to może stracić dach nad głową. Prywatni inwestorzy często liczą na naiwność klientów i stosują bardzo wysokie oprocentowanie.

Czym powinna charakteryzować się uczciwa pożyczka prywatna? Przede wszystkim jasnymi, przejrzystymi warunkami. Wszystkie parametry oferty – koszt, czas kredytowania, dodatkowe opłaty oraz inne warunki powinny być rzetelnie przedstawione klientowi i spisane w umowie. Jeśli dokładnie sprawdzimy osobę udzielającą zobowiązania, a także zapoznamy się ze wszystkimi parametrami oferty, to prywatna pożyczka może pomóc nam zrealizować wiele potrzeb.