Zdolność kredytowa i Biuro Informacji Kredytowej

Zdolność kredytowa jest niezbędna, aby można było dostać kredyt w banku. Jest to nic innego jak zdolność kredytobiorcy do spłacenia na czas zadłużenia jakie zaciągnął w banku. Nawet będąc studentem można tą zdolność kredytową budować. Dla banków studenci są wyzwaniem, gdyż najczęściej nie mają oni regularnych dochodów i ciężko jest oszacować, czy będą w stanie spłacić kredyt o jaki wnioskują. Najczęściej są to osoby nie mające żadnej historii finansowej. Warto zadbać jak najwcześniej o swoją zdolność kredytową, bo nigdy nie wiadomo, czy nie będziemy potrzebowali zaciągnięcia jakiegoś większego kredytu w przyszłości. Często jest to kredyt hipoteczny. Systematyczność to podstawa, aby można było zbudować swoją zdolność kredytową. Bank udzielając kredytu sprawdza zdolność kredytową. Pod uwagę brana jest kwota kredytu, okres kredytowania, a także wysokość dochodów, oszczędności, a także wielkość rodziny, nasz wiek i historia kredytowa. Jako studenci możemy gromadzić oszczędności i tym samym budować swoją historię kredytową. Stanowi ona informacje odnośnie spłacania zobowiązań jakie mieliśmy w przeszłości. Takimi zobowiązaniami są kredyty, ale nie tylko. Zobowiązaniem jest również karta kredytowa i limit na koncie osobistym. To wszystko to zobowiązania jakie należy na czas spłacić, jeżeli nie chcemy, aby były one plamą na naszej historii kredytowej.

Historię kredytową kredytobiorcy gromadzi BIK- Biuro informacji Kredytowej. To tutaj trafiają wszelkie dane odnośnie naszych zadłużeń. Składając wnioski o jakiś produkt kredytowy taka informacja również znajdzie się w BIK. Informacje jakie przetrzymuje BIK mogą być dla nas korzystne, jeżeli zawsze na czas spłacaliśmy swoje zobowiązania. Taki informacje mogą być również niekorzystne jeżeli mieliśmy jakiś problem ze wcześniejszymi zobowiązaniami jakie zaciągnęliśmy. Banki udzielając kredytów lubią wiedzieć z jakim typem klienta mają do czynienie. Właśnie po to stworzono BIK. Jeżeli mieliśmy jakieś nieznaczne opóźnienia w spłatach nie będzie to miało aż tak dużego znaczenia, ale jeżeli były to duże opóźnienia lub wcześniej bank wysyłał nam przypomnienia o spłatach może to wpłynąć na nieprzyznanie nam kolejnego kredytu i to nawet w innym banku. Mając zła historię kredytową, możemy z kilka lat nie otrzymać kredytu, który naprawdę będzie nam potrzebny, nawet jeżeli będziemy w stanie na czas go spłacić.

Jak studenci mogą zadbać o swoją historię kredytową?

Jako studenci możemy budować swoja zdolność kredytową na kilka sposobów. Warto gromadzić oszczędności. Im więcej pieniędzy będziemy mieć na koncie tym łatwiej nam będzie otrzymać kredyt. Bank uwierzy w naszą wypłacalność jeżeli zobaczy, że mimo nieregularnych dochodów byliśmy w stanie odłożyć jakieś pieniądze. Korzystanie z karty kredytowej w czasie studiów również może zbudować naszą zdolność kredytową. Jeżeli będziemy zadłużenie na karcie spłacać regularnie wpłynie to pozytywnie na naszą zdolność kredytową. Płacąc kartą kredytową zadłużamy się na niewielką kwotę, którą bez problemu będziemy mogli spłacić. Kolejnym ze sposobów na budowanie studenckiej zdolności kredytowej jest branie na raty jakiegoś sprzętu. Nawet przy niskich i nieregularnych dochodach można spłacić taki sprzęt i budować swoją historię kredytową. W wielu sklepach raty nie mają oprocentowania, dlatego warto z takich ofert korzystać. Każdy powinien dbać o swoją historię kredytową, bo nigdy nie wie, czy życie nie zmusi go do wzięcia jakiegoś kredytu. Może z kilka lat będzie nam potrzebny kredyt hipoteczny, aby móc spełnić swoje marzenie o kupnie mieszkania, czy też domu.

Comments are disabled.