Żyjemy w czasach ogromnego postępu w zakresie bankowości. Mamy do wyboru mnóstwo banków, a każdy z nich ma w swoich zasobach multum różnego rodzaju ofert, także na kredyty gotówkowe. Zanim podejmiemy decyzję o wzięciu kredytu, warto przeanalizować jak najwięcej możliwości, zapoznać się z wymaganiami stawianymi przez bank i przyrównać je do swoich możliwości i dochodów.

Decydując się na wzięcie kredytu gotówkowego, należy liczyć się ze świadomością, że może znacznie wpłynąć na stan naszego budżetu w perspektywie nawet kilku lat. Dlatego część kredytobiorców interesuje kredyt, którego raty zostaną rozłożone na wiele miesięcy, a nawet lat. Czy jest to jednak opłacalne?

Jeśli chodzi o najdłuższy czas, na jaki bank może obecnie rozłożyć spłacanie kredytu, to mówimy tu o okresie mniej więcej dziesięciu, dwunastu lat. Trzeba się naprawdę postarać, żeby uzyskać kredyt sięgający, powiedzmy, dwudziestu lat – w wielu bankach nie ma takiej możliwości, a inne przyznają takowe bardzo niechętnie.

Kredyty gotówkowe rozłożone na dłuższy okres pozwalają nam na cieszenie się stosunkowo niższą sumą, jaką musimy spłacać co miesiąc. Jest to więc rozwiązanie dla osób, które pilnie potrzebuję większych pieniędzy, a których zarobki nie są przesadnie wysokie. W razie gdyby w pewnym momencie życia pojawiły się jakieś większe problemy finansowe czy losowe sytuacje wymagające wydania znacznej ilości pieniędzy, niezbyt duża wysokość raty nie wpłynie znacznie na stan naszego konta. Ponadto bankom bardzo zależy na naszej zdolności kredytowej, a kiedy decydujemy się na niższe raty, wtedy pozytywne rozpatrzenie naszej prośby jest dużo bardziej prawdopodobne, bo bank zdaje sobie sprawę, że bez większych problemów poradzimy sobie z mniejszymi sumami spłat.

Rozbicie kosztów kredytu na wiele lat wiąże się jednak z kilkoma niedogodnościami. Najbardziej znaczącą z nich jest chyba wysokość odsetek. Jak powszechnie wiadomo, im więcej rat przyzna nam bank, tym więcej kosztów z tytułu odsetek będziemy musieli ponieść. Wiążą się z tym także np. koszty polisy. Ponadto, bardzo długie zobowiązanie finansowe wyklucza przez długi czas opcję wzięcia kolejnego kredytu, co dla wielu osób może być znaczącą wadą.

Podsumowując – kredyty gotówkowe, których spłata zostaje rozłożona na wiele lat, wiążą się z mnóstwem korzyści. Trzeba jednak liczyć się także ze znaczącymi minusami tego rozwiązania. Przed zdecydowaniem się na taką formę warto więc przeanalizować, czy jest ona dla nas konieczna, czy może poradzimy sobie, biorąc kredyty gotówkowe na nieco krótszy czas. Warto tutaj postawić na rozwagę i rozsądek, a także nie podejmować decyzji pochopnie. Może to bowiem skończyć się niepotrzebnym zobowiązaniem finansowym, które będzie trwało dłużej, niż chcemy – a przy tym będzie także bardzo uciążliwe. Należy przeanalizować oferty wielu banków i wybrać tę najbardziej dla nas dogodną.

Comments are disabled.