Kiedy w naszym domowym budżecie zaczyna brakować środków, to jedną z możliwości ich pozyskania jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami w postaci odsetek, ale za to mamy możliwości zdobycia środków niemal od ręki, bez konieczności długiego oszczędzania. Oczywiście każda decyzja o zaciągnięciu kredytu musi być przemyślana pod kątem własnych możliwości, aby późniejsza jego spłata nie była problemem. Zresztą zanim bank udzieli nam kredytu również sprawdzi naszą zdolność kredytową, choćby pod kątem posianych dochodów.
W każdym razie zanim w ogóle udamy się do banku, musimy wiedzieć, gdzie oferty kredytowe są najkorzystniejsze, tzn. najbardziej korzystne pod względem kosztów oraz warunków spłaty. Z racji tego, że na rynku ofert tych jest sporo, pomocne w wyborze będą różnego rodzaju porównywarki, czy też rankingi kredytów dostępne online.
Przy wyborze kredytu niewątpliwie pod uwagę trzeba wziąć jego koszty. Na nie zaś składa się przede wszystkim oprocentowanie oraz pozostałe opłaty. Procentowanie jest jednym z podstawowych składników eksponowanych w reklamach ofert bankowych. Jednak warto zainteresować się również wskaźnikiem, jakim jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Wskaźnik ten zawiera w sobie również informacje o pozostałych opłatach oprócz oprocentowania i pozwala na uzyskanie informacji o całkowitym koszcie kredytu w stosunku rocznym. Na koszty może mieć tez wpływ to, czy oprocentowanie będzie stałe, czy też zmienne. Oprocentowanie stałe ma jednakowa wartość przez cały okres spłaty kredytu, zaś zmienne może być wyższe, jeśli stopy procentowe zostaną podwyższone lub niższe, w przypadku ich obniżenia.
Znaczenie ma także to, na jakich warunkach będzie się odbywać spłata kredytu. Mogą to być warunki z góry narzucone przez bank, albo też możliwe jest ich indywidualne ustalenie według własnych potrzeb i możliwości. W przypadku indywidualnego ustalenia warunków spłaty, można nie tylko dopasować ilość oraz wysokość rat, ale także termin rozpoczęcia spłaty, który może być na przykład przesunięty o miesiąc, czy o kwartał. Do wyboru mamy tez system spłaty z ratami równymi oraz z ratami malejącymi. Raty równe mają oczywiście taką sama wysokość, zaś wysokość rat malejących systematycznie spada wraz ze spłata kredytu. Dzieje się tak ze względu na sposób naliczania odsetek. Są one naliczane od kwoty, która pozostała do spłacenia, a ta, co oczywiste wraz ze spłata kredytu maleje. Ostatnia rata to już niemal sama część kapitałowa z minimalnymi odsetkami. Trzeba jednak przygotować się na to, że przy ratach malejących raty początkowe będą dość wysokie.