netcredit.pl

Nieterminowa spłata pożyczki – ile kosztuje windykacja?

Aby uniknąć dodatkowych kosztów, powinno się spłacać wszystkie swoje zobowiązania w terminie. Jednak niekiedy jest to niemożliwe. Nagłe sytuacje losowe mogą powodować pewne opóźnienia w spłacie zadłużenia. Zanim więc podpiszemy umowę kredytową, zapoznajmy się dokładnie z jej warunkami. Szczególnie tymi dotyczącymi kosztów za opóźnienie w spłacie.

Koszty ponoszone za nieterminowe regulowanie zobowiązań są szczególnie wysokie w przypadku korzystania z oferty pozabankowych firm pożyczkowych. Opłaty tego rodzaju są głównym źródłem dochodu tych instytucji. Prowizje za udzielenie pożyczki są w firmach pożyczkowych bardzo często znikome ze względu na obowiązujące aktualnie promocje. Niekiedy prowizja wynosi 0zł. Przy zaproponowaniu takiej promocji firma liczy wręcz na pewne drobne opóźnienia w spłacie pożyczki przez klienta.

Jeśli opóźnienia nastąpią, zadłużeniem zajmuje się dział windykacji danej firmy. Instytucja ta kieruje w stronę klienta wezwania do zapłaty należności. Wezwania te (nazywane monitami) mogą mieć różną formę: telefoniczną, e-mailową, sms-ową, listowną. Niezależnie od formy monitu, klient musi za niego zapłacić.
Koszty monitów zaczynają się od kilku złotych (za pojedynczy monit sms-owy), a kończą na kilkuset złotych za monit listowny. Przykładowo monit w formie listu w firmie Pandamoney to koszt aż 110 zł.

Firma Kasomat może wysłać do klienta miesięcznie aż pięć smsów po 20 zł każdy oraz jeden monit listowny w cenie 200 zł (łatwo policzyć, że daje to kwotę aż 300 zł)! A firma Kredito24 może pobrać od klienta koszty windykacyjne w kwocie nawet 230 zł! Klienci firmy Wonga spóźniający się miesiąc ze spłatą zapłacą 170 zł. Inne firmy pożyczkowe mają w większości opłaty na podobnym poziomie.

Zdarzają się jednak takie firmy, które znacznie przewyższają średni koszt opłat windykacyjnych. Rekordzistą jest firma Lendon. Klient, który otrzymał maksymalną dostępną w Lendon kwotę, i który spóźnił się 30 dni z jej spłatą, może zostać obciążony kwotą opłat karnych w wysokości aż 900 zł!

Opłaty te muszą być wykazane w umowie pożyczki lub dołączonym do umowy regulaminie. Każdy pożyczkobiorca może się z nimi dokładnie zapoznać jeszcze przed otrzymaniem pożyczki. Niestety, w praktyce mało który klient instytucji pozabankowych czyta umowy, które podpisuje. Zdziwienie i rozpacz pojawiają się dopiero w sytuacji, gdy koszty za nieterminową spłatę zostaną doliczone do salda zadłużenia.

Warto więc bardzo dokładnie zapoznać się z umową pożyczki jeszcze przed jej podpisaniem. Jeśli coś w umowie budzi zastrzeżenia konsumenta – lepiej żeby wstrzymał się z podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *