netcredit.pl

Jak uniknąć pętli kredytowej?

W ostatnich latach coraz więcej osób korzysta z oferty kredytów i pożyczek (także zaciąganych w pozabankowych firmach pożyczkowych). Kredyt sam w sobie nie jest niczym złym. Problem pojawia się wtedy, gdy klienci mają problem ze spłatą zadłużenia i zaciągają nowe zobowiązania tylko po to, żeby spłacić poprzednie.

Sytuacja, w której klient zaciąga nowe kredyty w celu spłaty poprzednich zobowiązań, nazywana jest pętlą kredytową. W pętlę tę wpadają głównie osoby, które albo niezbyt rozważnie przemyśleli kwestię wnioskowania o pożyczkę, albo którym nagle znacznie pogorszyła się sytuacja finansowa.
Konsekwencje pętli kredytowej

Klient, który wpadł w pętlę kredytową, ma coraz trudniejszą sytuację finansową. Ponosi coraz wyższe koszty (coraz więcej odsetek), coraz częściej spóźnia się z regulowaniem rat, aż w końcu w ogóle przestaje spłacać zaciągnięte pożyczki. W wyniku braku spłat musi płacić odsetki karne, co jeszcze bardziej pogarsza jego sytuację. W bardzo czarnym scenariuszu po pewnym czasie dochodzi do postępowania windykacyjnego oraz egzekucji komorniczej.

Uniknięcie pętli kredytowej

Jak uniknąć spirali kredytowej? Najprostszym sposobem jest niezaciąganie kredytów i pożyczek. Jednak jest to proste rozwiązanie tylko w teorii. W praktyce często konsument jest zmuszony do zaciągnięcia zobowiązania (np. przez nagłą ciężką sytuację życiową). Jeżeli do takiej sytuacji dojdzie, klient powinien bardzo dokładnie oszacować potrzebną mu kwotę kredytu i nie brać niczego „na zapas”. Powinien także zapoznać się z dostępną na rynku ofertą kredytów i pożyczek i wybrać tę najkorzystniejszą.
Drugą bardzo ważną kwestią jest dokładne czytanie umów. Klient musi zapoznać się z warunkami podpisywanej przez siebie umowy kredytowej. Dzięki temu będzie mógł jeszcze raz przemyśleć potrzebę zaciągnięcia zobowiązania oraz uniknie nieoczekiwanych kosztów (często umieszczonych w umowie drobnym maczkiem).

Jeśli już pożyczka została zaciągnięta i pojawił się problem ze spłatą, należy skontaktować się z instytucją, która udzieliła pożyczki w celu uzgodnienia, w jaki sposób można zmienić warunki spłaty. Dla banku (lub firmy pożyczkowej) najważniejsze jest, żeby zobowiązanie zostało spłacone. Często więc zgadza się na zmianę warunków kredytowania, o ile tylko zapewni to spłatę.

Można także postarać się o kredyt konsolidacyjny. Jest to kredyt, za pomocą którego zostają spłacone wszystkie dotychczasowe zobowiązania. W ten sposób zamiast kilku rat, dających w sumie dość wysokie obciążenie miesięczne, klient może spłacać jedną, wygodną dla siebie ratę.

W ostateczności, jeśli wszystkie powyższe sposoby zawiodą, można pomyśleć o sprzedaży części posiadanego majątku (lub też zastawie wartościowych rzeczy) i przeznaczeniu uzyskanych w ten sposób środków na uregulowanie swojej sytuacji finansowej. Lepiej zrobić to samodzielnie niż czekać na egzekucję komorniczą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *