netcredit.pl

Jak sprawdzić czy jest się w KRD?

Wiele osób nie ma pojęcia o działaniu KRD. Mylą KRD z BIK-iem i innymi tego rodzaju instytucjami. Co tak naprawdę oznacza ten skrót? Jak można szybko i skutecznie sprawdzić, czy widniejemy w tym rejestrze?
KRD to skrót oznaczający Krajowy Rejestr Długów. Jest to pierwsze w Polsce biuro informacji gospodarczej (działa od 4.08.2003 r.). Instytucja ta przyjmuje, przechowuje i udostępnia instytucjom i osobom upoważnionym dane gospodarcze związane z terminowym i nieterminowym regulowaniem zobowiązań przez firmy i osoby fizyczne. Wpisy do rejestru dokonywane są głównie w przypadku niesolidnych dłużników. Wpisu może dokonać zarówno przedsiębiorca, jak i gmina (wraz z jej jednostkami organizacyjnymi) oraz osoba fizyczna (wpis dokonany przez osobę fizyczną musi być jednak podparty prawomocnym wyrokiem sądu).

Do czego służy rejestr w KRD?

Na podstawie danych zawartych w Krajowym Rejestrze Długów banki oraz inne instytucje mogą podjąć decyzję o podjęciu współpracy z daną osobą/przedsiębiorcą. Jeśli osoba fizyczna widnieje w KRD, to raczej nie dostanie kredytu w żadnym banku, ani instytucji pozabankowej (choć mogą się zdarzyć wyjątki).

Jak można sprawdzić, czy jesteśmy w KRD?

Jeśli planujesz złożyć wniosek o kredyt (jako osoba fizyczna lub przedsiębiorca), albo jeśli posiadasz firmę i zamierzasz rozpocząć współpracę z inną firmą/instytucją, która będzie dokonywać sprawdzenia twojego przedsiębiorstwa, warto się sprawdzić w Krajowym Rejestrze Długów. Zwłaszcza, jeśli masz podejrzenie, że możesz tam znaleźć negatywne wpisy.

Żeby się sprawdzić, wystarczy, że wejdziesz na stronę www.konsument.krd.pl, wypełnisz wniosek (równocześnie założy się konto w Serwisie Ochrony Konsumenta) oraz potwierdzisz swoje dane. Następnie możesz otrzymać pełen raport dotyczący twojej wiarygodności finansowej. Jest to taki sam raport, jaki otrzymują instytucje finansowe, sprawdzające cię w KRD.

Po wykonaniu powyższych kroków, będziesz mógł mieć możliwość bieżącej analizy kolejnych wpisów na swój temat w KRD. Jeśli przed zawarciem ważnej umowy z kontrahentem pojawią się wpisy budzące niepewność, będziesz mógł odpowiednio wcześnie zareagować (np. spłacając dług i składając wniosek o nieudostępnianie twoich danych w KRD).

Krajowy Rejestr Dłużników może ci także znacznie ułatwić współpracę z innymi osobami lub instytucjami, jeśli to ty jesteś przedsiębiorcą. Możesz sprawdzić, czy te osoby widnieją w KRD. Z pewnością ułatwi do podjęcie decyzji, czy rozpocząć z nimi współpracę, czy też lepiej znaleźć innego kontrahenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *