netcredit.pl

Jak odstąpić od umowy pożyczki?

Zaciągnąłeś pożyczkę, a po powrocie do domu stwierdziłeś, że jednak nie musisz z niej korzystać? A może udało ci się znaleźć korzystniejszą ofertę w innej instytucji finansowej? Niezależnie od tego, jakie są tego przyczyny – możesz odstąpić od umowy pożyczki.

Możliwość odstąpienia od umowy pożyczki daje pożyczkobiorcom ustawa o kredycie konsumenckim. Ustawa ta reguluje wszystkie zobowiązania zaciągnięte przez osobę fizyczną zaciągnięte na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą (wyjątek stanowią zakupy na raty 0%, które nie podlegają przepisom ustawy o kredycie konsumenckim).

Okres odstąpienia

Pożyczkobiorca może odstąpić od umowy pożyczki w ciągu 14 dni od dnia zaciągnięcia zadłużenia. Okres ten jest ustalony prawnie. W celu odstąpienia należy złożyć w firmie udzielającej pożyczki pisemny wniosek, własnoręcznie podpisany przez pożyczkobiorcę. Najlepiej wniosek złożyć osobiście w oddziale firmy pożyczkowej i poprosić o kopię z podpisem pracownika danej instytucji, potwierdzającym przyjęcie wniosku. Wniosek można co prawda wysłać pocztą, ale niekiedy zdarza się, że lisy na poczcie giną. Pewniej jest więc udać się do oddziału.

Składając wniosek o odstąpienie nie musisz podawać pracownikowi firmy pożyczkowej informacji, jaki jest powód odstąpienia. Jest to tylko i wyłącznie twoja sprawa. Pracownik zapewne będzie cię namawiał do nieskładania wniosku (np. stwierdzając, że pieniądze mogą ci się przydać na inny cel), ale lepiej nie ulegać tego typu namowom.

Wniosek o odstąpienie – skąd go wziąć?

Wniosek o odstąpienie powinieneś otrzymać wraz z resztą niezbędnych dokumentów w chwili podpisywania umowy o pożyczkę. Powinieneś także zostać poinformowany przez pracownika tej instytucji, do czego ten wniosek służy. Jeśli jednak z jakichś przyczyn nie posiadasz takiego wniosku, a chcesz odstąpić od umowy pożyczki, należy jak najszybciej skontaktować się z firmą pożyczkową.

Ile pieniędzy należy oddać?

Po złożeniu wniosku o odstąpienie jesteś zobowiązany do zwrócenia przekazanej ci przez firmę pożyczkową kwoty. Należy to zrobić do daty widniejącej w umowie jako data zapadalności (w przypadku chwilówek jest to zazwyczaj 30 dni od podpisania umowy). W przypadku odstąpienia nie ponosisz tak dużych kosztów jak w przypadku korzystania z pożyczki przez cały okres spłaty. Trzeba jednak pamiętać, że za każdy dzień korzystania z pożyczki należy zapłacić pożyczkodawcy odsetki. Tuż przed złożeniem wniosku o odstąpienie warto skontaktować się z firmą w celu ustalenia, ile dokładnie należy oddać pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *