netcredit.pl

Jak negocjować z windykatorem?

Twoje długi zostały sprzedane przez instytucję pożyczkową firmie windykacyjnej? Windykator to nie komornik, jego zdaniem jest niedopuszczenie do egzekucji komorniczej długu. W przeciwieństwie do komornika – z windykatorem można negocjować. Zobacz, jak to zrobić, żeby zawszeć korzystną ugodę. Na wstępie warto jasno sprecyzować uprawnienia firmy windykacyjnej.

Firma windykacyjne nie jest policją, komornikiem, ani sądem. Nie ma więc prawa nachodzić nas w domu, ubliżać, ani straszyć zajęciem majątku. Do domu dłużnika może wkroczyć jedynie komornik sądowy, posiadający prawomocny wyrok. Windykator nie może zbierać informacji o kredytobiorcy wśród jego znajomych i sąsiadów. Nie powinien też pytać nas np. o nasz rachunek bankowy. A przede wszystkim – windykator powinien powiadomić nas pisemnie o przejęciu zadłużenia. Pismo to oznacza, że odtąd to właśnie firma windykacyjna będzie się z nami kontaktowała w związku z zaciągniętym długiem.

Po co kontaktować się z windykatorem?

Najważniejsze jest to, aby nie unikać tych rozmów. Nieodbieranie telefonu oraz nieodpowiadanie na listy firmy windykacyjnej nie rozwiąże naszego problemu, a może go jeszcze bardziej pogorszyć. Firma windykacyjna, nie mogąc się z nami skontaktować, skieruje sprawę do sądu. Sąd skieruje pismo do komornika – i zaczną się dodatkowe problemy. Postępowanie komornicze jest źródłem wielu stresów i wiąże się z dużymi opłatami. Najlepiej więc go uniknąć.

Jak skutecznie rozmawiać z windykatorem?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek rozmów z firmą windykacyjną należy zebrać informacje dotyczące naszego długu (jego wysokości, okresu, na który pierwotnie została przyznana pożyczka itp.). Najlepszym sposobem rozwiązania problemu przeterminowanego zadłużenia jest jego natychmiastowe spłacenie. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej (unikniemy dodatkowych kosztów i stresu).

Jeśli nie mamy możliwości spłacenia zobowiązania natychmiast, można próbować rozłożyć dług na raty. Firmom windykacyjnym nie zawsze zależy na natychmiastowym odzyskaniu zadłużenia. Często mogą wyrazić zgodę na rozłożenie go na raty, byleby tylko dłużnik był w stanie spłacać swoje zobowiązanie. Warto o tym porozmawiać z konsultantem telefonicznym, po czym warto złożyć wniosek pisemny z prośbą o przeliczenie rat.

W niektórych sytuacjach firmy windykacyjne mogą się nawet zgodzić na zatrzymanie naliczania odsetek od rozłożonej na raty kwoty.

Jeżeli nie mamy żadnej możliwości spłaty długu, można poprosić firmę windykacyjną o odroczenie terminu płatności do czasu uregulowania naszej sytuacji finansowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *